Důležité informace o špercích a péče o ně


Většina našich šperků je stará (10 - 50 let), přesto vypadají jako nové a pečlivě vybíráme jednotlivé kusy tak, abychom nabízeli pouze krásné zboží bez jakékoli vady. To se ne zcela vztahuje na sekci Vintage bižuterie - kam řadíme nejstarší šperky, které čas poznamenal obvykle drobnými oděrkami či patinou. Případné nedokonalosti se ale vždy uvádějí v popisu zboží.

Většina Jablonecké bižuterie je vyrobena ze slitiny mědi a zinku (tombak) s eventuálně další příměsí. Některé kusy mohou obsahovat nikl. Kov je obvykle pozlacen či postříbřen. Jedná se o kvalitní a poměrně odolnou bižuterii, přesto je vhodné o ni náležitě pečovat:

1. chraňte šperk před vlhkem (sundávejte prsteny při mytí rukou a určitě se s žádným šperkem nekoupejte)
2. chraňte šperk před parfémem, krémy a podobnými látkami
3. skladujte šperk v krabičce či pytlíčku, zabraňte kontaktu s předměty, které by jej mohly poškrábat
4. zacházejte se šperkem opatrně - některé kusy jsou vyrobené z měkkého kovu, který se snadno deformuje či láme za vyvinutí nepřiměřené síly
5. čistěte šperk vlhkým hadříkem bez použití agresivních látek a vždy jej také osuště

Obzvláště citlivé jsou voskové perly, na nichž je nanesená slabá perleťová vrstvička, která se snadno poškrábe a kvůli stáří se na ní mohou tvořit také drobné puchýřky. Šperky s voskovými perlami v sekci Jablonecká bižuterie zařazujeme pouze v případě, že jsou bez vady, nebo jsou tak krásné, že drobná vada se nám zdá být zanedbatelná. Šperky s voskovými perlami v sekci Vintage bižuterie jsou obvykle lehce odřené (při nošení to ale není patrné a šperku to neubírá na kráse).

Buďte při nošení našich šperků opatrní, abyste předešli zbytečným nehodám -  v naprosté většině případů jsou totiž vyrobené z broušeného skla a jednotlivé kamínky (šatony) jsou vsazené a uchycené v kovových pouzdrech - ta mohou při neopatrném rychlém pohybu například zatrhnout silonky či oblečení.